ژل داکیومنتیشن

در این مقاله می خواهیم درباره یکی از محصولات تولیدی شرکت فرژن پویش یعنی ژل داکیومنتیشن که یکی از تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد در آزمایشگاههای سلولی ملکولی می باشد اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

ژل داکیومنتیشن

مختصری از محصول ژل داکیومنتیشن:

سیستم تصویربرداری از ژل  Gel Documentation یا همان ژل داکیومنتیشن  مدل FGP-500 
دارای مزایای ذیل می باشد:

 • دارای Wi-Fi و Filter Changer (تعویض کننده فیلتر)
 • دارای دوربین CMOS با فکوس خودکار
 • دارای مانیتور لمسی بزرگ 13.3 اینچی همراه با کامپیوتر داخلی
 • دارای لامپ UV همراه با طول موج استاندارد 312 نانومتر ژاپنی
 • امکان استفاده از نور آبی و سبز در بیرون از دستگاه وجود دارد
 • دارای ترانسلوميناتور همراه با چندین منبع نوری برای ایجاد تحریک در طيفهای رنگی UV، آبی، سبز و قرمز
 • طراحی نرم افزار آناليز ژل داکیومنتیشن برای شناسایی اتوماتيک باندها و مقایسه آنها با یکدیگربرای اولين بار در ایران
 • دارای اتاق تاریک با بدنه فلزی و رنگ کوره ای
 • دارای وزن 32 کیلوگرم و در ابعاد 63*41*45 سانتیمتری

ژل داکیومنتیشن چیست؟

سیستم‌های مستندسازی ژل که به‌ عنوان «ژل داک» یا «سیستم تصویرساز ژل» نیز شناخته می‌شوند، برای ثبت و تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش‌ های الکتروفورز ژل و بلات غشایی استفاده می ‌شوند. این ابزار برای تجسم اسیدهای نوکلئیک و پروتئین های رنگ آمیزی شده یا نشاندار شده در محیط هایی مانند آگارز، آکریل آمید و یا سلولز ضروری هستند. کلمه ژل توسط شیمیدان اسکاتلندی در قرن نوزدهم “توماس گراهام” با برشی از کلمه ژلاتین ابداع شد. در واقع فرآیند تشکیل ژل، ژل شدن نامیده می شود.

ژل یک ماده کلوئیدی الاستیک دو فازی است که از یک مایع پراکنده در فاز جامد تشکیل شده است. مایع در ساختار تشکیل شده توسط جامد “زندگی” می کند، که به نوبه خود از کشش سطحی مایع برای فروپاشی استفاده می کند. پنج مرحله اصلی در الکتروفورز عبارتند از آماده سازی ژل، آماده سازی نمونه و نردبان، اجرای الکتروفورتیک، تجسم نمونه و مستندسازی ژل یا همان ژل داکیومنتیشن .

چهار جزء اصلی الکتروفورز ژل عبارتند از ژل آگارز، جعبه ژل و منبع تغذیه، بافر بارگذاری و رنگ، اتیدیوم بروماید و جعبه UV. این اجزا برای تکمیل فرآیند الکتروفورز با هم کار می کنند. در اصل یک سیستم تصویر برداری ژل خودکار بر این اساس کار می کند که وقتی نور ماوراء بنفش (با طول موج 254 نانومتر تا 302 نانومتر) به سمت ژلی آغشته به اتیدیوم بروماید هدایت می شود، رنگ با شیار DNA درگیر می شود، برانگیخته می شود و نور فلورسنت را ساطع می کند.

تصویرگرهای ChemiDoc بهترین عملکرد را با سهولت استفاده برای نور مرئی (RGB)، فلورسانس مادون قرمز دور/ نزدیک (FR/NIR)، تشخیص نورتابی شیمیایی و تصویربرداری بدون لکه برای همه برنامه‌ های وسترن بلات و مستندات ژل عمومی ارائه می‌ دهند. قبل از تصویربرداری، نوع ژل مانند پروتئین بلات یا اسید نوکلئیک باید انتخاب شود. در تصاویر بلات باید از صفحات روشنایی سفید استفاده شود. نوع فیلتر و ترانسلومیناتور نیز باید انتخاب شود. فوکوس، دیافراگم و زوم توسط یک دست بدون دستکش در دوربین تنظیم می شوند تا تصویری بهینه دریافت کنید.
به طور کلی، یک ژل داکیومنتیشن شامل یک نور فرابنفش (UV)، یک هود یا یک اتاق تاریک برای محافظت از منابع نور خارجی و محافظت از کاربر در برابر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، یک کامپیوتر، نرم افزار و یک دوربین CCD یا CMOS با کارایی بالا و فکوس خودکار برای گرفتن تصویر است.

کاربردهای این سیستم چیست؟

سیستم ژل داکیومنتیشن برای استفاده ها و تحقیقات اساسی مربوط به دانشگاه، تحقیقات آزمایشگاهی و تحقیقات تجاری طراحی شده است که خود به تجهیزات با اندازه کوچکتر نیاز دارند که آنها کارایی بیشتری خواهند داشت. اکثراً این سیستم ها توسط آزمایشگاه‌های داروسازی ترجیح داده می‌شوند.
سیستم مستندسازی ژل می ‌تواند از سویه‌ های رایج ژل پروتئینی و DNA معمولی که از لکه‌های Coomassie تا بدون کرنش Bio-Rad تا رنگ‌های نقره‌ای و لکه‌های تحریک‌پذیر آبی متفاوت است، پشتیبانی کند. این سیستم پیوندهای آنتی بادی مونوکلونال و پلی کلونال، تصویربرداری بلات و ژل، شناسایی و شمارش کلنی، سنجش ایمنی، تشخیص پروتئین ترکیبی، مشخصه سازی اصلاح پس از ترجمه و کمی سازی پروتئین الکتروفورز دو بعدی را تشخیص می دهد.

برنامه های کاربردی:

 • وابستگی های اتصال آنتی بادی مونوکلونال و پلی کلونال
 • تصویربرداری ژل و بلات
 • شمارش کلنی ها
 • ایمونواسی
 • تشخیص پروتئین مولتی پلکس
 • خصوصیات اصلاح پس از ترجمه
 • الکتروفورز دو بعدی
 • کمیت پروتئین

چه چیزی سیستم ژل داک را به یک انتخاب ترجیحی تبدیل می کند؟

این سیستم در یک اندازه جمع و جور و با حداقل فضای آزمایشگاهی(مورد نیاز یک آزمایشگاه) موجود است. کارایی سیستم ژل داکیومنتیشن برای جریان کاری که پشتیبانی می کند بسیار کالیبره شده است. با تکنیک تصویربرداری آن هیچ ترسی از ریختن نمونه وجود ندارد و فشرده بودن آن بر سهولت کار می افزاید. این سیستم همراه با نرم افزاری کاربردی مبتنی بر ارائه تصویر ارائه شده کار می کند که می تواند به دانشمندان کمک کند تا روی آزمایشات خودشان تمرکز کنند. در واقع تصاویر دیجیتال را می توان به راحتی از طریق درایوهای USB بدست آورد.
فناوری که سیستم ژل داکیومنتیشن پشتیبانی می ‌کند با فناوری بدون کرنش سازگار است که پروتئین را بدون جداسازی تشخیص می ‌دهد. در واقع این سیستم یک فهرست تصویری کامل برای ژل‌ های بدون لکه که معرف ‌ها و زمان را کاهش می ‌دهند ایجاد می کند که باعث کارایی در جریان کار می‌شود. دوربین ها نیز برای حفظ وضوح بالای تصاویر به فکوس مناسب مجهز شده اند که همین کار بر کیفیت تحقیق تأثیر بسزایی می گذارد.

انواع سیستم های ژل داک

نوع سیستم های ژل داکیومنتیشن مورد نیاز آزمایشگاه ها به کاربرد و روش تشخیص آنها بستگی دارد:

 • لومینسانس شیمیایی: عمدتاً برای وسترن بلات استفاده می شود.
 • CCD/Digital ه: Ethidum bromide (UV)، مادون قرمز، نورتابی شیمیایی، 3 آشکارساز نور فلورسانس، چگالی سنج و نور مرئی برای خوانش عددی باندهای اسید نوکلئیک و پروتئین، لکه‌ های نقطه‌ ای و میکروپلیت ‌ها در دسترس هستند.
 • Multiplex: چندین سیگنال فلورسنت را به صورت همزمان در یک آزمایش تشخیص داده و تصویر می کند. و یا سیگنال های شب تاب، رنگ سنجی و رادیو ایزوتوپی را تشخیص می دهد.
 • Phosphoimagers: حساسیت افزایش یافته برای کاربردهای فلورسانس چندگانه و ایزوتوپ های رادیویی، و انعطاف پذیری در انتخاب فیلترهای انتشاراز جمله فیلترهای سفارشی.

اجزای مختلف سیستم Gel Doc چیست؟

منبع تابش UV:

منبع تابش ترانسلومیناتور است که نوارهای DNA را مشاهده می کند. در جدیدترین فناوری ها، اتیدیوم بروماید به عنوان یک برچسب نمونه فلورسنت عمل می کند که از الکتروفورز ژل آگارز به دست می آید. اگر هیچ اقدامی در منبع وجود نداشته باشد، تایمر خاموش شدن خودکار فعال می شود. جدیدترین تجهیزات نیازی به گرم شدن لامپ های UV ندارند و باروی سوئیچینگ فوری کار می کنند. برچسب های فلورسنت باید با منبع تابش مطابقت داشته باشند، این تگ ها بدون به خطر انداختن عملکرد، باعث کاهش هزینه می شوند.

صفحه پایه:

سینی است که نمونه ژل را برای بازرسی نگه می دارد و یک سطح سیاه رنگ غیر واکنشی می باشد.

کاپوت یا اتاق تاریک:

به عنوان یک اتاق تاریک محافظ کاربر عمل می کند و هنگام انجام کاربردهای فلورسانس، نورتابی شیمیایی و نور مرئی بسیار مفید است. قفل خودکار درب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض تشعشعات و تصاویر ثبت شده توسط اسناد جلوگیری می کند. درب های تاشو و کناری نیز کمترین مانع را ایجاد می کنند.

فیلتر:

فیلترهای کهربایی با محافظت از اشعه ماوراء بنفش، نور پس‌ زمینه را مسدود می‌ کنند تا وضوح بیشتری را در تصاویر گرفته شده حفظ کنند. اشعه ماوراء بنفش توسط فیلترهای انتشار مسدود می شود که امکان مشاهده ایمن نمونه را فراهم می کند.

سیستم تصویربرداری:

دوربینی با وضوح بالا با فوکوس خودکار، ردیابی حرکت نمونه به سمت بالا و پایین به صورت خودکار را انجام می دهد. تصاویر با دوربین بالای کاپوت گرفته می شود. این دوربین مجهز به تبدیل سیگنال فوتون است که فناوری خنک کننده عمیق با دیافراگم لنز باز را ارائه می دهد که حساسیت نور را به حداکثر می رساند.

مانیتور لمسی:

یک مانیتور صفحه لمسی و یک مانیتور معمولی دارای نرم افزار داخلی هستند که بهینه سازی، تجزیه و تحلیل و جذب تصاویر را امکان پذیر می کند. حتی ویرایش تصویر نیز امکان پذیر است. این امکان باعث می شود که سیستم بتواند رنگ سنجی، ژل ها، وسترن بلات، گیاهان، صفحات TLC، لکه های کلونی، رنگ های فلورسنت و رنگ های مادون قرمز را بخواند. این سیستم می تواند تصویربرداری همزمان از لکه ها و ژل ها را برای مقایسه ژل به ژل ایجاد کند. داده های بزرگ را می توان در هارد دیسک ذخیره کرد. داده های انبوه را می توان بلافاصله از طریق Wi-Fi یا اتصال اترنت به اشتراک گذاشت و حتی این مانیتور می تواند روی یک کامپیوتر دارای نسخه Window کاربر پسند به راحتی کار کند.

* توضیحات بیشتر درباره سیستم ژل داک ارائه شده توسط شرکت فرژن پویش را در ادامه این مقاله می خوانیم:

سیستم ژل داکیومنتیشن  (Gel Documentation)  مدل FGP-500 با نوآوری و طراحی جدید مبتنی بر فعالیت متخصصین تولیدی بخش تحقیق و توسعه شرکت فرژن پویش می باشد. این سیستم هوشمند با طراحی جدید دارای نمایشگر و مانیتوری بزرگ می باشد و برای تصویربرداری از ژل الکتروفورز DNA/RNA و پروتئین در آزمایشگاههای زیست فناوری، سلولی ملکولی و ژنتیک برای مستندسازی و آنالیز ژلهای حاوی فلورفور مثل اتیدیوم بروماید و سایبرگرین، تحت اشعه UV به کار می رود و با این مشخصات قابل ارائه است:

1-دارای سیستم سخت افزاری مجهز به:

 • میکروپرسسور هوشمند با امکان پردازش تصویر وکنترل پارامترهای دوربین ، تغییرخودکار فیلترها و کنترل منابع نوری
 • منبع تغذیه سوئیچینگ ومقاوم در برابراختلالات الکترومغناطیسی
 • سنسورمادون قرمز برای ایمنی کاربر بهنگام بازشدن کشوی UV
 • مینی کامپیوتر داخلی با مانیتور لمسی 13/3 اینچی
 • لنز زوم حرفه ای با وضوح بالا

2-دارای فیلتر شیشه تداخلی  Bandpass:

 • اتیدیوم بروماید یا سایبرگرین جهت حذف نور زمینه
 • مجهز به سیستم خودکار انتخاب فیلترها برای کار با انواع رنگهای فلورسانس

3-UV-LED  ترانسلومیناتور با چندین منبع نور برای تحریک در طیف های UV، آبی، سبز و قرمز:

 • منبع نوری UV: مجهزبه فیلترسیاه جهت عبوراختصاصی اشعه UV با صفحه بزرگ جهت مشاهده دو ژل بطور همزمان و امکان انتخاب سه نوع لامپ یووی
 • منبع نوری LED: عمرطولانی ، همگنی خوب ، درخشندگی و حساسیت بالا با امکان انتخاب 4 رنگ با طول موجهای مورد نیاز در ژل الکتروفورز و امکان برش اسید نوکلئیک در ژل رنگ آمیزی شده توسط کاربر همزمان با مشاهده واضح ژل در خارج از دستگاه .

4- دارای نرم افزار آنالیز ژل بومی سازی شده با امکان:

 • شناسایی اتوماتیک باندها و مقایسه آنها با یکدیگر،
 • ژل داک تولید شرکت فرژن پویش دارای قابلیت تعیین وزرن ملکولی می باشد
 • مقایسه ژل قبلی با جدید، قابلیت تعیین کمی غلظت هر باند

5- دارای اتاق تاریک با بدنه فلزی و رنگ کوره ای:

 • جایگاه ژل کشویی جهت تسهیل نمونه گذاری مجهز به سیستم نوری LED با طراحی ایرانی
 • سنسور قطع اشعه UV روی در برای محافطت از کاربر
 • دارای هود داخلی برای حذف نورهای زمینه ای مداخله گر

keyboard_arrow_up