هود IVF

هود IVF چیست؟

هود IVF یک فرآیند تخمک ‌گذاری مصنوعی است که برای کمک به زوج‌ هایی که با مشکلات ناباروری مواجه هستند، استفاده می‌شود. این فرآیند شامل استفاده از داروهای تنظیم کننده هورمون، استخراج تخمک از رحم، اخذ اسپرم از شریک یا مرد دیگر و سپس ترکیب آنها در محیطی کنترل شده می ‌باشد. سپس جنین حاصل از این فرآیند به رحم منتقل می ‌شود. این فرآیند برای زوج هایی که به دلیل مشکلاتی مانند بی اندازه بودن تولید اسپرم یا مشکلات تخمکی نمی ‌توانند بچه داشته باشند، مفید است.

هود IVF

فرآیند هود IVF یکی از پیشرفت‌ های بزرگ در زمینه پزشکی ناباروری است. در این فرآیند، زن معمولاً داروهایی می ‌خورد تا تخمک‌های بیشتری را تولید کند. سپس تخمک ‌ها از رحم جمع‌آوری می‌شوند و با اسپرم در آزمایشگاه تلقیح مصنوعی می‌شوند. سپس جنین به داخل رحم منتقل می‌شود و اگر جنین با موفقیت تعبیه شود، بارداری اتفاق می ‌افتد. این فرآیند برای زوج هایی که به دلیل مشکلات ناباروری نمی ‌توانند بچه‌ دار شوند، روشی امید بخش است. در واقع هود IVF یا هود لامینار یا روش تلقیح مصنوعی، یکی از مهمترین روش‌ های درمانی برای کمک به زوج ‌هایی است که با مشکلات ناباروری مواجه هستند. این فرآیند شامل چند مرحله مهم است:

 1. تحریک تخمدان:

زن به طور معمول داروهایی می ‌خورد که تخمک ‌های بیشتری تولید کند تا در زمان مناسب برای استخراج تخمک ‌ها آماده باشد.

 1. استخراج تخمک:

تخمک ‌ها از رحم زن جمع‌ آوری می ‌شوند و این فرآیند تحت نظر پزشک و با استفاده از روش ‌های پزشکی خاصی انجام می‌ شود.

 1. تلقیح مصنوعی:

تخمک ‌های جمع‌ آوری شده در آزمایشگاه با اسپرم تلقیح می ‌شوند. این مرحله می‌تواند به صورت تلقیح در محیطی خاص انجام شود.

 1. تخمین بارداری:

پس از تلقیح، جنین تشکیل شده را در محیطی مشابه رحم زن قرار می ‌دهند تا رشد و تکامل آنها را نظارت کنند.

 1. انتقال جنین:

جنین حاصل به داخل رحم زن منتقل می‌ شود و باید امیدوار بود که توسط رحم پذیرفته شود و بارداری ایجاد شود. هود IVF فرصت بیشتری به زوج هایی که با مشکلات ناباروری روبرو هستند برای بچه ‌دار شدن می‌دهد، اما همچنین یک فرآیند پرهزینه و فیزیکی است که نیاز به صبر و استقامت دارد.

در آزمایشگاه‌ ها، هود لامینار یا تلقیح مصنوعی از جمله روش‌ های اصلی برای تولید جنین و انجام فرآیند‌های مربوط به تخمک ‌گذاری مصنوعی است. کاربردهای اصلی این هود در آزمایشگاه‌ ها عبارتند از:

 1. تلقیح مصنوعی:

استفاده از هود IVF برای تلقیح تخمک‌ها با اسپرم در محیط کنترل شده‌ای که شرایط مورد نیاز برای این فرآیند فراهم شده باشد.

 1. بیوپزشکی و تحقیقات علمی:

آزمایشگاه‌های هود های IVF برای انجام تحقیقات در زمینه ناباروری، توسعه فناوری ‌های جدید در حوزه تولید جنین و بررسی اثرات داروها و مواد شیمیایی بر روی تولید جنین استفاده می‌ شوند.

 1. تشخیص ناباروری:

آزمایشگاه‌ های دارای این هود ها برای تشخیص دقیق مشکلات ناباروری مانند تخمک‌گذاری نامنظم یا کمبود اسپرم بهره می ‌برند، که این اطلاعات به پزشکان کمک می ‌کند تا بهترین روش درمانی را برای هر فرد تعیین کنند.
به طور کلی، آزمایشگاه‌های دارای هود لامینار یا IVF محیطی کنترل شده و تخصصی برای انجام فرآیند‌های مربوط به تولید جنین و درمان مشکلات ناباروری را فراهم می ‌کنند.

هود IVF به تشخیص ناباروری با 2 روش اساسی کمک می‌کند:

 1. تحلیل تخمک‌ گذاری و اسپرم

در فرآیند هود لامینار، تخمک‌ها و اسپرم در آزمایشگاه تحت میکروسکوپ قرار می ‌گیرند و مشخصاتی مانند تعداد، حرکت، شکل و سلامت آنها بررسی می‌شود. این بررسی دقیق می ‌تواند مشکلات موجود در تولید تخمک یا اسپرم را روشن کند که این اطلاعات به پزشکان کمک می‌کند تا درمان مناسبی را جهت ناباروری تعیین کنند.

 1. تشخیص مشکلات رحمی

در این فرآیند، ممکن است مشکلاتی مانند تخمک‌ گذاری نامنظم و یا ناموفق، مشکلات ساختاری رحم یا مشکلاتی دیگر شناسایی شود. این اطلاعات به پزشکان کمک می ‌کند تا بهترین روش درمانی را برای هر فرد و زوجی تعیین کنند.
بنابراین، هود IVF نه تنها برای درمان ناباروری بلکه برای تشخیص دقیق مشکلات نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد، که این اطلاعات به پزشکان کمک می ‌کند تا برنامه درمانی مناسب و شخصی ‌سازی شده ای را برای هر فرد تعیین کنند.

انواع اصلی هود IVF:

 1. هود معمولی یا کلاسیک:

این روش شامل استفاده از داروهای تنظیم کننده هورمون، استخراج تخمک از رحم، تلقیح مصنوعی تخمک‌ ها با اسپرم و انتقال جنین به رحم می ‌باشد.

 1. هود با استفاده از ICSI (تزریق مستقیم اسپرم به تخمک):

در این روش، اسپرم مستقیماً به تخمک تزریق می ‌شود و برای مواردی که ممکن است مشکلاتی در اسپرم وجود داشته باشد موثر است.

 1. هود با استفاده از IMSI (میکروتزریق اسپرم با بزرگنمایی بالا):

در این روش، اسپرم‌ ها با استفاده از میکروسکوپ های خاص با بزرگنمایی بالا بررسی شده و بهترین اسپرم ‌ها برای تزریق به تخمک انتخاب می ‌شوند.

 1. هود با استفاده از PGD (تجزیه و تحلیل ژنتیکی پیش‌ترنواز):

این روش شامل انجام آزمون ‌های ژنتیکی بر روی جنین ‌ها قبل از انتقال به رحم است که برای شناسایی بیماری ‌های ژنتیکی و انجام انتخاب جنین‌ های سالم مورد استفاده قرار می ‌گیرد. هر یک از این انواع هود لامینار برای شرایط و موارد خاص مورد استفاده قرار می‌ گیرند و توسط پزشکان بر اساس نیاز و شرایط هر بیمار تعیین می ‌شوند.

کابینت های استریل IVFtech نیز برای محافظت از نمونه ها با جریان ثابت هوای تمیز طراحی شده اند و برای برآوردن نیازهای خاص در آزمایشگاه های IVF ساخته شده اند. این روش در واقع ساخت یک جریان آرام عمودی است و جریان آرام عمودی هوای تمیز را در کل منطقه کار فراهم می کند و برای برآوردن الزامات کار آزمایشگاهی IVF، مانند انجماد شیشه ای، ICSI، جمع آوری اسپرم و کارهای معمول IVF ساخته شده است.

ویژگی های عمومی هودهای IVF

اکثر هود های لامینار دارای برد کنترل با تایمر برای روشن یا خاموش کردن فن و روشن یا خاموش کردن میز گرم شده می باشند. تقریبا همه مدل های میکروسکوپ ها را می توان در این هود نصب کرد و انتخاب بین چشمی ها از طریق جلو پنجره یا یک پنجره ثانویه در داخل کابینت که امکان بسته شدن جلو پنجره را فراهم می کند انجام پذیر است.
سرعت پایین فن هود باعث بخشیدن عمر طولانی تری به فیلترها و دمنده های هپا می شود و باعث صرفه جویی در انرژی و تلاطم کمتر در اطراف میکروسکوپ خواهد شد. جریان هوای یونیفرم لمینت/دیفیوزر نیز اجازه می دهد تا هوای متعادل تری از طریق سرعت کمتر ایجاد شود.
در اصل کابینت های استریل IVFtech را می توان برای تمام عملکردهای فوق سفارشی کرد و یک استخوان پشتی انعطاف پذیر برای هر آزمایشگاه هود IVF فراهم کرد. زیرا کابینت ها در چهار اندازه، با پایه های قابل تنظیم ارتفاع (اختیاری اضافی) ارائه می شوند.

keyboard_arrow_up